Forum Transportowe

Dyskusje dotyczące branży transportowej

Nie jesteś zalogowany.

Forum Transplace 

#1 2010-11-25 18:53:14

K.K.
Forumowicz
Z: Aga-Pol Kozbuch Krzysztof
TransId: 190794-1

Dokument Cmr

Mam taki przypadek. Kierowcy załadowali towar z niemiec do Francji. Na załadunkui dali im dokument dostawy na którym jest wyszczegolniony zaladowca , klient który kupił  oraz odbiorca. Jest również ilosć sztuk , waga a nawet objętosć. Jednak to nie cmr. Kierowca nie wypisał ponieważ tłumaczył się że był komunikat w firmie, że nie wystawiają cmr-ek . Fakty mógł sam wypisać ale tego nie zrobił. Na rozładunku podbili mu dokument pieczątką odbiorcy , jest podpis oraz data. Ale jest problem bo francuska spedycja chce na sile cmr-ke i odgraza się że nie zapłaci. Czy ktoś wie czy mają taką mozliwość i czy to jest zgodne z prawem. Bo fakt cmr-ki nie ma ale towar jest dostarczony i odebrany zgodnie z zaleceniami. Tylko bardzo prosze o dopowiedzi osób które coś wiedzą na ten temat lub miały taki przypadek. Wszystkich którzy będą chcielki mnie informować że powinien kierowca wypisać cmr-kę z góry dziękuje za pouczenia , ja to wiem ale uz czasu nie cofne i kierowcy nie powiesze.

#2 2010-11-26 06:48:47

A.S.
Moderator
Z: Abc Sikorski Andrzej Sikorski
TransId: 344924-1

Re: Dokument Cmr

Konwencja CMR:
Artykuł 4
Dowodem zawarcia umowy przewozu jest list przewozowy. Brak, nieprawidłowość lub utrata listu przewozowego nie wpływa na istnienie ani na ważność umowy przewozu, która mimo to podlega przepisom niniejszej Konwencji.
Oznacz to, że list przewozowy powinien być ale jeżeli go nie ma to umowa jest ważna, czyli przewoźnik musi dowieźć a zleceniodawca musi zapłacić.
Poza tym, to co wręczono kierowcy może być uznane za list przewozowy - ma potrzebne dane. W Konwencji nie ma wzoru listu CMR - to co jest używane tp popularny ale nigdzie prawem nie uznany formularz.

#3 2010-11-26 09:09:08

L.B.
Forumowicz
Z: Usługi Transportowe Duda Zygmunt
TransId: 121849-2

kierowca jadąc z tym towarem narażony był na kare w razie kontroli za brak CMR-ki ! ale skoro dojechał bez kontroli to nie mają prawa straszyć że nie zapłacą

#4 2010-11-26 09:25:03

R.K.
Transportowiec
Z: Transport Towarowy Tomasz Krasoń
TransId: 248022-3

Witam!
Z tego co wiem w granicach Unii Europejskiej za równoznaczne z blankietem listu przewozowego zwanego popularnie " ceemerką" jest traktowany inny dowód dostawy. Dopuszczalny jest np. liferszain, upakowka , WZ, zlecenie przewozu a nawet kopia faktury za towar. Naturalnie wszystko to potwierdzone odpowiednio na rozładunku u odbiorcy.
Czyli sprawa czysta jak mi się wydaje.
Żaby chcą kasę łyknąć dla siebie, bo liczą na to że nie pójdzie się do sądu we Francji.

#5 2010-11-26 09:57:43

R.H.
Starszy transportowiec
Z: Hars Lucjan Hojda
TransId: 94073-1

Panie Krzysztofie, prosze pisac od razu wezwanie do zaplaty ze wskazaniem na treść artykulu 4 konwencji CMR, na ktora sie Francuzy powoluja oraz poinformowaniem o konsekwencjach. Przyniosa kase w zebach...

#6 2010-11-26 15:01:43

D.J.
Forumowicz
Z: Agropol Marek i Dariusz Jarych s.j.
TransId: 197994-1

Panie Krzysztofie proszę podać jeszcze nazwę tej francuskiej spedycji, ku przestrodze innym przewoźnikom

#7 2010-11-26 19:02:00

K.K.
Forumowicz
Z: Aga-Pol Kozbuch Krzysztof
TransId: 190794-1

Dziękuje wszystkim za udzielone odpowiedzi. Tak myślałem że nie maja prawa mnie straszyc brakiem zapłaty , ale czlowiek w tych czasach strasznie jakiś wystraszony. Wszyscy za coś i pod byle pretekstem nie chca zapłacić. Ta firma to Hinterland St.Malo z F- 35120 Cherrueix. Pozdrawiam.

#8 2010-11-29 11:37:41

A.C.
Homo Spediteur
Z: FHU Tereza Teresa Urbaniak
TransId: 187109-6

Mam tez pytanko z cyklu CMR: czy zleceniodawca moze uciac pol frachtu za dostarczenie 1 a nie 2 kopii CMR?

lol    Prawda Jest Jak d**...Każdy Ma Swoją...                                              نهاية الأسبوع

#9 2010-11-29 11:47:12

P.P.
Forumowicz
Z: Trans Max Piotr Pawłowski
TransId: 225925-1

Artur Czarniecki napisał(a):

Mam tez pytanko z cyklu CMR: czy zleceniodawca moze uciac pol frachtu za dostarczenie 1 a nie 2 kopii CMR?

to miało być chyba w dziale HUMOR

#10 2010-11-29 12:00:49

A.C.
Homo Spediteur

Piotr Pawłowski napisał(a):

Artur Czarniecki napisał(a):

to miało być chyba w dziale HUMOR

Smieszne ale prawdziwe

lol    Prawda Jest Jak d**...Każdy Ma Swoją...                                              نهاية الأسبوع

#11 2010-11-30 08:46:45

R.S.
Transportowiec
Z: UT Marek Bednarczyk
TransId: 304701-1

Hinterland big_smile big_smile przepraszam, muszę się usmiechnąć - tam pracuje najbardziej humorzasty spedytor świata smile dorosły facet powiedział "obrażam się i kasuje Ciebie z mojej listy na Skype" minelo juz ze dwa lata a mi sie dalej chce śmiać ;P

#12 2012-02-14 17:09:01

M.M.
Transportowiec
Z: PW Alfa-Trans Małek Ryszard
TransId: 14039-2

to i ja sie podpytam: na cmr przy zdaniu towaru jest brak pieczątki -jest sam podpis i data czy to upowaznia spedycję (niby klient nie chce spedycji zapłacić ) do niezapłacenia za transport ---teren rozładunku to budowa jakaś no i teraz spedycja twierdzi że klient im nie chce zaplacic bo nie ma pieczątki ----miał ktoś taki przypadek ?

#13 2012-02-14 17:13:18

A.C.
Homo Spediteur

Mariola Małek napisał(a):

to i ja sie podpytam: na cmr przy zdaniu towaru jest brak pieczątki -jest sam podpis i data czy to upowaznia spedycję (niby klient nie chce spedycji zapłacić ) do niezapłacenia za transport ---teren rozładunku to budowa jakaś no i teraz spedycja twierdzi że klient im nie chce zaplacic bo nie ma pieczątki ----miał ktoś taki przypadek ?

Pieczatka nie jest jedynym poswiadczeniem odebrania towaru, podpis jest jak najbardziej honorowany. Prosze podac nazwe ku przestrodze firemki ktora twierdzi, ze jak nie ma pieczatki to nie zaplaci.

#14 2012-02-14 18:05:27

E.S.
Homo Spediteur
Z: Międzynarodowy Transport Drogowy Szewczyk Eugeniusz
TransId: 121421-1

Mariola Małek napisał(a):

W Anglii pieczątka jest mało znana.Choć sie zdarza.Zwykle jest jakiś "bazgrołek".Czasem z nazwiskiem pisanym literami drukowanymi.

#15 2012-02-16 06:21:16

A.S.
Moderator
Z: Abc Sikorski Andrzej Sikorski
TransId: 344924-1

Przede wszystkim trzeba czytać zlcenie/umowę - tam często spedycje wpisują różne takie klauzule i kary umowne. W wiekszości takie klauzule mają za zadanie opóźnić płatność lub dać pretekst do obcięcia frachtu ... potem przewoźnik jest zaskoczony i pyta na forum czy brak pieczątki czy zwrot jednego egzemplarza może być podstawą obniżenia frachtu ... podstawą z reguyły jest fakt, że tak było na umowie a przewoźnik ją zaakceptował.

Stopka

© Logintrans & R.Andersson
Europejska Giełda Transportowa TRANS