Forum Transportowe

Dyskusje dotyczące branży transportowej

Nie jesteś zalogowany.

Forum Transplace 

#1 2011-02-11 09:54:46

B.K.
Nowicjusz
Z: FHU Kozioł Czesław
TransId: 205454-3

Czy Kierowca Jest odpowiedzialny za fizyczny załadunk i rozładunk

Przyjeliśmy zlecenie od fimy TT West Justyna Fabiś wktórym był zlecony przewóz ładunku z punktu A do punktu B na chłodnię w temperaturze 6 stopni. Kierowca podjechał na załadunek o godz 21 gdyż załadunek był 24 h na załadunku poinformowany został że ma paleciakiem przeciągnąć prawie 20 ton  na własną naczepa czylki sam ma ułożyć towar na naczepie jedna paleta ważyła 1 tone. Nie było mowy o własnoręcznym załadunku przez kierowcę ani na zleceniu ani w rozmowie telefonicznej. Kierowca odpowiedzialny jest za załadunek towaru i jego zabezpieczenie wskazanie miejsca rozmieszczenia palet lecz nie ma przeszkolenia w obsłudze wózków widłowych, paleciaków i innych służących do załadunku narzędzi lub też maszyn (suwnic). Gdyby kierowca podczas załadunku uległ jakiemuś wypadkowi, kto za to odpowiada skoro kierowca  nie ma  uprawnień do fizycznego załadunku ani rozładunku. Twierdzeniem Firmy TT West Justyna Fabiś to kierowca jest odpowiedzialny do obsługi paleciaka fizycznego załadunku rozmiszczenia i zabezpieczenia towaru Kierowca jest również nazywany obraźliwie Szoferem, nie ma żadnych praw na załadunku ani na rozładunku to jest  jego powinność. Zdaniem  Firmy TT West Justyna Fabiś nie ma sensu informować firmy transportowej ani w rozmowie telefonicznej ani na umowie zleceniu o tym że kierowca musi sam ładować i rozładowywać naczepe, gdyż to Jest jego powinność.
Państwa zdaniem  Kto jest odpowiedzialny za fizyczny załadunek załadowca czy firma transportowa?
Kto ponosi odpwiedzialność gdyby kierowca uległ wypadkowi podczas takich czynności ??
Czy taka informacja że kierowca sam własnoręcznie ma załadować naczepe powinna być wcześniej ustalona z firmą transportową napisana w zleceniu i uzgodniona w cenie?
i Czy Kierowowca ma wogóle prawo do takiego układania towaru??

#2 2011-02-11 10:00:41

M.Ś.
Homo Spediteur
Z: ACC-Logistic Sp. z o.o.
TransId: 6444-2

Re: Czy Kierowca Jest odpowiedzialny za fizyczny załadunk i rozładunk

ja dostawałam zlecenie transportowe z konkretną kwota dla kierowcy za pomoc przy rozładunku, bądz  jesli tak jak u Pani trza było załadować i rozładowac ustalana byla  kwota za godzine i tyle i ile godzin kierowca ładował było płacone

#3 2011-02-11 10:01:33

M.B.
Transportowiec
Z: Łaźnia Trans Michał Bednarz
TransId: 222749-1

prosze sie powołac na przepisy BHP:

4. Dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać:

1) 350 kg – na wózku 2-kołowym,
2) 450 kg – na wózku 3- lub 4-kołowym.

Przy przemieszczaniu ładunku na wózku po pochyleniach większych niż 5 % masa ładunku, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać:
1) 250 kg – na wózku 2-kotowym,
2) 350 kg – na wózku 3- lub 4-kołowym.

Przy obsłudze wózka przez 1 osobe oczywiscie.

Ostatnio edytowane przez 222749-1 (2011-02-11 10:02:33)

Przewoźnik jest jak cytryna, wycisnąć i wyrzucić.

#4 2011-02-11 10:24:55

M.S.
Homo Spediteur
Z: Usługi Transportowe Mariusz Szewczyk
TransId: 4557-1

w LIDLU to był kiedyś obowiązek na rozładunku , inaczej stało sie pod rampą smile

#5 2011-02-11 10:25:40

T.J.
Starszy transportowiec
Z: PHU Atlantis s.c. Jaworski Andrzej i Tomasz
TransId: 125187-1

To jest standard w niektórych spedycjach, oczywiście że nie ma obowiązku załadunku samemu, a wręcz nie powinien ładować, co innego rozmieszczenie towaru na naczepie, ale niektórzy nie informują, bo przewożnik wiedząc o takim stanie będzie liczył sobie za usługę załadunku, lub zlecenia nie podejmie

#6 2011-02-11 10:27:01

I.G.
Transportowiec
Z: Fercam Polska Sp. z o.o.
TransId: 128229-5

Witam. Taka praktyka jest notorycznie stosowana w molochach, głównie niemieckich (bo tam najczęściej mi się to zdarza). Jest to zazwyczaj wykorzystywanie kierowcy, bo im się nie chcę rozladowywać, więc szantażem wymuszają, by kierowca odwalał za nich robotę jak chce się szybciej rozładować. Ponieważ nie raz to się zdarzyło przy moich ładunkach, zaczełam wpisywać w zleceniu formułkę, że "może zaistnieć konieczność przeciągnięcia palet po naczepie w celu szybkiego rozladunku" zeby przewoznik nie mial do mnie pretensji, ze nie uprzedziłam. Oczywiście, ze kierowca nie ma obowiązku załadunku/rozładunku sam, ponieważ jeśli cokolwiek zostanie uszkodzone z towaru lub sprzętu to wina będzie po stronie kierowcy, czego chcemy uniknąć. Wiem również, że niektóre firmy, takie jak NORMA wprowadziły zapis do swoich tenderów, że firma, która ich ma obsługiwać na podstawie kontraktu musi mieć kierowców z uprawnieniami na wózki widlowe i ze kierowcy u nich sami się rozładowują na magazynach smile dobre, nie? Jesli nie ma takiego zapisu w zlecenie, ja osobiście uwazam, ze kierowca ma prawo odmówić samodzielnego zaladunku, gdyż nie zostało to okreslone w zleceniu, a kierowca odpowiada tylko za prawidlowe zabezpieczenie ładunku i prawidlow rozmieszczenie towaru na aucie, ale ma wskazac klientowi jak klient ma ustawić towar, a nie sam ładować.

Ostatnio edytowane przez 128229-5 (2011-02-11 10:27:46)

#7 2011-02-11 10:29:48

D.S.
Homo Spediteur
Z: TD s.j. Tomasz Kurzawski Damian Stroczyński
TransId: 325691-3

Kolejna rzecz co nauczyli przewoznicy klientow ...Znam i to nie jeden przypadek ze kierowca odmwial za/rozładunku  to telefon do szefa i szef kazal rozladowywac; jak sie spedycja tez zaczela burzyc to prosta odpowiedz...inni przewoznicy za/rozladowuja sami

#8 2011-02-11 11:00:54

K.B.
Forumowicz
Z: Bartel Express
TransId: 375001-1

Irina Griszczuk napisał(a):

Witam. Taka praktyka jest notorycznie stosowana w molochach, głównie niemieckich (bo tam najczęściej mi się to zdarza). Jest to zazwyczaj wykorzystywanie kierowcy, bo im się nie chcę rozladowywać, więc szantażem wymuszają, by kierowca odwalał za nich robotę jak chce się szybciej rozładować. Ponieważ nie raz to się zdarzyło przy moich ładunkach, zaczełam wpisywać w zleceniu formułkę, że "może zaistnieć konieczność przeciągnięcia palet po naczepie w celu szybkiego rozladunku" zeby przewoznik nie mial do mnie pretensji, ze nie uprzedziłam. Oczywiście, ze kierowca nie ma obowiązku załadunku/rozładunku sam, ponieważ jeśli cokolwiek zostanie uszkodzone z towaru lub sprzętu to wina będzie po stronie kierowcy, czego chcemy uniknąć. Wiem również, że niektóre firmy, takie jak NORMA wprowadziły zapis do swoich tenderów, że firma, która ich ma obsługiwać na podstawie kontraktu musi mieć kierowców z uprawnieniami na wózki widlowe i ze kierowcy u nich sami się rozładowują na magazynach smile dobre, nie? Jesli nie ma takiego zapisu w zlecenie, ja osobiście uwazam, ze kierowca ma prawo odmówić samodzielnego zaladunku, gdyż nie zostało to okreslone w zleceniu, a kierowca odpowiada tylko za prawidlowe zabezpieczenie ładunku i prawidlow rozmieszczenie towaru na aucie, ale ma wskazac klientowi jak klient ma ustawić towar, a nie sam ładować.

Witam,
w Niemczech pracownik magazynu nie moze wejsc na samochod, kierowca musi postawic palete na kante auta a reszta jest obowiazkiem magazyniera

#9 2011-02-11 11:15:03

E.S.
Transportowiec
Z: PUTiHP Zotos Zdzisław Gołdys
TransId: 132478-1

...

Ostatnio edytowane przez 132478-1 (2011-09-08 12:36:52)

#10 2011-02-11 12:05:15

M.M.
Forumowicz
Z: Firma Handlowa Skandal Import-Export Robert Karoń
TransId: 241900-1

dla mnie to bez sens, kto zapłaci jak kierowca podczas załadunku uszkodzi towar?

#11 2011-02-11 12:10:10

M.Ś.
Homo Spediteur
Z: ACC-Logistic Sp. z o.o.
TransId: 6444-2

a kto jak sam sobie zrobi krzywde ?

Marcin Maligłówka napisał(a):

dla mnie to bez sens, kto zapłaci jak kierowca podczas załadunku uszkodzi towar?

#12 2011-02-11 20:26:50

G.T.
Transportowiec
Z: Tomek-Trans Tomczyk Grzegorz Usługi Transportowe
TransId: 134492-1

e szefowie ,dajcie im po blondynie do szoferki ,albo własne żony i oświadczam że nie będzie problemu na zał,i rozł.pozdro ,narka.,???????????????!!!!!!!

TE ,KUP SE TIRA I SCEL SE W ŁEP.

#13 2011-02-11 21:56:17

K.K.
Transportowiec
Z: UT Konrad Koza Trans-Pol
TransId: 133899-1

A co w tym czasie robią magazynierzy jak kierowcy rozładpowują lub ładują samochód? Pewnie palą szlugi albo się nabijają i rozkazują no i oczywiście jak po wypłate to pierwsi lecą i jeszcze może jakąś premie by wymusić za dobrą pracę i zaangażowanie.

#14 2011-02-11 21:57:27

K.K.
Transportowiec
Z: UT Konrad Koza Trans-Pol
TransId: 133899-1

W jednej z firm jak woziliśmy sprzęt elektroniczny to kierowca nawet nie mógł wejść na magazyn i samochód.

#15 2011-02-15 13:38:44

E.S.
Transportowiec
Z: PUTiHP Zotos Zdzisław Gołdys
TransId: 132478-1

a pan Grzegorz co się tak lansuje ze swoimi upodobaniami do blond.... cośtam :-) niezależnie od tematu...to nie takie proste pszę Pana...:-)

#16 2011-02-15 14:08:17

G.T.
Transportowiec
Z: Tomek-Trans Tomczyk Grzegorz Usługi Transportowe
TransId: 134492-1

Edyta Szyszko napisał(a):

a pan Grzegorz co się tak lansuje ze swoimi upodobaniami do blond.... cośtam :-) niezależnie od tematu...to nie takie proste pszę Pana...:-)

jak to nie proste ,.? za kudły i wypad w kabinu ,wielce mi skomplikowane ,narka.pozdro.

TE ,KUP SE TIRA I SCEL SE W ŁEP.

#17 2011-02-15 15:50:26

J.K.
Starszy transportowiec
Z: PHU Petrus Piotr Skóra
TransId: 93373-3

Jasne że to jest zwykły szantaż - nie chcesz sam zdjąć to stój. A co kierowca ma zrobić jeśli już się musi śpieszyć na kolejny załadunek? Oczywiście nie jest to zgodne z żadnymi przepisami.

#18 2011-02-15 16:02:18

K.C.
Zablokowany
Z: Krzysztof Cison
TransId: 247570-1

Grzegorz Tomczyk napisał(a):

Edyta Szyszko napisał(a):

jak to nie proste ,.? za kudły i wypad w kabinu ,wielce mi skomplikowane ,narka.pozdro.

Dokladnie. Stara szkola jest najlepsza. Za wszarz i…do pyska.

#19 2011-02-15 18:22:39

P.L.
Forumowicz
Z: PL-Piotr Letniowski UT
TransId: 215951-1

Wręcz jest to wykroczenie przeciwko przepisom bhp,jest tam gdzieś zapis że kierowca nie może mieć zmęczonych rąk czyli nie może wykonywać za i rozładunku własnoręcznie a już napewno naczepy

To co lubię w tej robocie,to ciągle nowy widok z okna

#20 2011-02-15 19:12:04

M.B.
Nowicjusz
Z: AT Marek Boruszkowski
TransId: 340872-1

Ostatnio byłem w magazynie Netto.KIerowca musi sam rozładować samochód , poustawiać palety przy linii z zachowaniem odstępów żeby mogli skontrolować palety z każdej strony.Ja miałem 10 palet po 300 kg. ż boku stała naczepa 20 ton. Dzieci nie powinny słuchać tego kierowcy. Wyjścia nie było , a czas gonił bo rozładunek do 14. Byłem tam pierwszy i ostatni raz. W NETTO TEZ JUŻ NIC NIE KUPIE.

#21 2011-02-15 20:09:58

E.S.
Homo Spediteur
Z: Międzynarodowy Transport Drogowy Szewczyk Eugeniusz
TransId: 121421-1

Marek Boruszkowski napisał(a):

Ostatnio byłem w magazynie Netto.KIerowca musi sam rozładować samochód , poustawiać palety przy linii z zachowaniem odstępów żeby mogli skontrolować palety z każdej strony.Ja miałem 10 palet po 300 kg. ż boku stała naczepa 20 ton. Dzieci nie powinny słuchać tego kierowcy. Wyjścia nie było , a czas gonił bo rozładunek do 14. Byłem tam pierwszy i ostatni raz. W NETTO TEZ JUŻ NIC NIE KUPIE.

Nie miałem do czynienia bezpośrednio, ale wiem,że Kaufland ma identyczne wymagania.

#22 2011-02-15 20:59:54

Ł.C.
Forumowicz
Z: Antrans Anna Pacia
TransId: 4064-16

Absurd!!!Kierowca nie tylko nie musi ale nie ma prawa sam ładować towaru!. Przemawiają za tym przepisy bhp. To po pierwsze. Po drugie Co jeśli towar po dotarciu na miejsce rozładunku okazuje się uszkodzony? Błąd załadowacy a kim był załadowca...No i zostaje obciążony przewoźnik. W życiu nie zgodziłbym się na coś takiego kierowca ma dopilnować tego aby towar przewieziony został z jednego miejsca w drugie w całośći bez uszkodzeń. Jego obowiązkiem jest odpowiednie zabezpieczenie towaru. Nic ponadto. Nie dajcie sie robić w trąbę. A jeśli pseduofiremka czy duza firma bo nie ma reguły odmawiaja załadunku to trzeba uzyc odpowiednich metod...

#23 2011-02-15 23:03:21

L.L.
Forumowicz
Z: Higiena Mbth Iwona Luda
TransId: 3255-1

Jeżeli w zleceniu nie ma ustalonych załadunków i rozładunków, to nikt nie ma prawa przymusić kierowcy do tych czynności. Inną sprawą jest, czy dostanie ten ładunek. Prościej jest na rozładunku. Jeżeli odbiorca nie chce towaru, to mozna go zabezpieczyć. Wcześniej należy sprawdzić wartość towaru, czy nie  jest niższy od wysokości frachtu.

#24 2011-02-16 20:39:10

M.G.
Forumowicz
Z: Agmar Marek Głażewski
TransId: 88346-1

Leszek Luda napisał(a):

Jeżeli w zleceniu nie ma ustalonych załadunków i rozładunków, to nikt nie ma prawa przymusić kierowcy do tych czynności. Inną sprawą jest, czy dostanie ten ładunek. Prościej jest na rozładunku. Jeżeli odbiorca nie chce towaru, to mozna go zabezpieczyć. Wcześniej należy sprawdzić wartość towaru, czy nie  jest niższy od wysokości frachtu.

I to jest według mnie najlepsza puenta.

#25 2011-02-16 21:43:48

M.S.
Homo Spediteur
Z: Usługi Transportowe Mariusz Szewczyk
TransId: 4557-1

Marek Głażewski napisał(a):

Leszek Luda napisał(a):

I to jest według mnie najlepsza puenta.

Panie Marku nizszy niz wartość frachtu? smile Panie Marku juz wiecej dzi,wka bierze niz przewoznik , nizej sie nie da

Stopka

© Logintrans & R.Andersson
Europejska Giełda Transportowa TRANS