Forum Transportowe

Dyskusje dotyczące branży transportowej

Nie jesteś zalogowany.

Forum Transplace 

#1 2011-05-19 19:36:07

R.J.
Forumowicz
Z: MCPC Sylwan Janczuk
TransId: 320684-1

Zaświadczenie lekarskie a kontrola WITD

Witam

Miałem ostatnio kontrolę na drodze WITD i zażądali dosłania im kopii dokumentów kierowcy. Wszystko wg mnie było OK więc im wysłałem. Jednak okazało się, że wcale nie jest OK gdyż kierowca (notabene dopiero co przyjęty) ma orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami m.in. C+E. Wg mnie wszystko było OK a tutaj z WITD dostaję pisemko, że wszęczli wobec mnie postępowanie i żądają "Zaświadczenie lekarskie" w którym się orzeka brak przeciwskazań do pracy na stanowsiku kierowcy! Dodam, że kierowca nie jest zatrudniony na razie na umowę zlecenie i w pierwszych tygodniach ma podpisaną umowę zlecenie. Jego orzeczenie lekarskie jest z października ubiegłego roku. Czy ktoś może mi poradzić co mam teraz zrobić?? Czy lekarz może wystawić na podstawie tego orzeczenia zaświadczenie - z datą wstęczną np? Dodam, że inny kierowca który mi właśnie przyniósł dokumenty ma takie zaświadczenie lekarskie a w polu zatrudniony/przyjmowany do pracy w "bez zatrudnienia"! Ma ktoś jakiś pomysł??

Pzdr

#2 2011-05-19 21:32:53

A.Z.
Transportowiec
Z: PW Andrzej Zrajko
TransId: 83962-1

Re: Zaświadczenie lekarskie a kontrola WITD

zaświadczenie ma być zgodne z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym - dlla ITD i drugie zgodne z Kodeksem Pracy dla Inspekcji Pracy ,są to dwa różne formularze

Ostatnio edytowane przez 83962-1 (2011-05-19 21:33:31)

#3 2011-05-19 22:47:43

R.J.
Forumowicz

Tzn jaki wzór zaświadczenia jest dla ITD? Może ktoś podać przykład?? W zawiadomieniu z WITD napisali, że przedstawiony dokument nie potwierdza badań lekarskich przerpowadzonych z wcelu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy... Więc co Ci lekarze wystawiają skoro to do niczego nie uprawnia?? Chodzi pewnie o wyciągnięcie kasy od pracodawcy przez lekarza - dobrze myślę?

pzdr

#4 2011-05-19 22:50:54

M.S.
Transportowiec
Z: Spectrans Krzysztof Skołd
TransId: 22986-2

Zgadza sie I zaświadczenie  dla  ITD  jest  ważne  na  5 lat  ,  a to  II należy robić  oddzielnie  dla  każdego  pracodawcy nawet jeśli zmienia pracę dwa razy w miesiacu - bo  winno  być  wystawiane  z  rachunkiem  dla  danego- określonego -  pracodawcy - niestety.

#5 2011-05-19 22:58:40

M.S.
Transportowiec

Przy  przyjęciu  do  pracy  - pracownik  powinien  okazać  sie tzw  zaświadczeniem  stanowiskowym - wypisuje pan  mu   skierownie  i  ma  obowiazek  znaleźć lekarza  , który  moze badać  kierowców i  wydawać  im  takie  zaświadczenia.
Tak  faktycznie to  potrzebne  są  dwa   zaświadczenia - głupota  -  bo  dublowanie  zaświadczeń  ale  właśnie  tak  jest -  co  potwierzdam  bo PIP  kilka  razy  sprawdzał nam dikumenty .

#6 2011-05-19 23:53:26

R.J.
Forumowicz

Te 2 mnie nie interesuje jak narazie - ten kierowca jest zatrudniany póki co tylko na umowę zlecenie. Interesuje mnie to 1 dla ITD raz na 5lat. Czyli te pierwsze ma stwierdzać możliwość pracy kierowcy na stanowisku kierowcy? Zatem orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w ogóle jest nieważne?? To po co jest w ogóle taki dokument??

#7 2011-05-20 00:02:25

K.Z.
Transportowiec
Z: PPHU Karex Karol Zawiązalec
TransId: 350634-1

Panie Romanie raz na 5lat to chodzi im o badania Psychologiczne ma takie ów kierowca? one sa ważne tak jak poprzedniczka napisała max do 5lat a lekarskie swoją drogą

#8 2011-05-20 00:36:41

R.J.
Forumowicz

Badanie psychologiczne jest OK - do tego się nie przyczepili. Chodzi o badanie lekarskie.

#9 2011-05-20 08:17:18

A.Z.
Transportowiec
Z: PW Andrzej Zrajko
TransId: 83962-1

Radzę dla pana spokoju aby kierowca miał dwa zaświadczenia pomimo tego ,że jest zatrudniony na umowę zlecenie ,ponieważ w razie wypadku to pan może mieć problemy.

#10 2011-05-20 09:55:48

R.J.
Forumowicz

Jednak nadal nie wiem jak mają wyglądać te zaświadczenia? Czym się różnią? Może ktoś wkleić wzory?

#11 2011-05-20 11:39:44

M.B.
Transportowiec
Z: PHU Budmark Józef Budzik
TransId: 12721-4

Pan Andrzej Zrajko już pisał wcześniej - na jednym zaświadczeniu powinno być "na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym" a na drugim: "na podstawie kodeksu pracy" + odpowiednie numery dzienników ustaw i paragrafy. Nie ma określonego wzoru, ważna jest treść i pieczątki lekarza - muszą być dwie.

Na Wawelu, proszę pana
Mieszkał smok, co zawsze z rana
Zjadał prosię lub barana.

#12 2011-05-20 12:52:38

R.J.
Forumowicz

No to ów kierowca posiadający orzeczenie lekarskie wystawione na podstawie prawa o ruchu drogowym spełniał wymogi dla WITD. Jest to kierowca wykonujący samodzielnie przewóz na podstawie umowy zlecenie więc nie podlega od pod kodeks pracy. Co więcej - dzwoniłem do WITD celem zasięgnięcia jeszcze ich szczegółowego stanowiska i Pani inspektor przyznała mi rację. Jest to ewidentny błąd w intepretacji ustawy czy wręcz w samej ustawie. Poradziła mi, żeby sprawę skierował do sądu celem intepretacji tej sytuacji! Prawdopodobnie tak zrobię gdyż nie zgodzę się na ukaranie mandatem w sytuacji gdy nie ma ku temu podstaw.

#13 2011-05-20 13:44:36

M.S.
Transportowiec

Bardzo mądrze  pan  zrobi ,  inspektorzy  z ITD  nie  są  wszechwiedzący  -  popełniają  też  błedy , nie zawsze mają rację , ja  też  odwoływałam  sie  jak  chcieli  mniei  ukarać  za przewóz odpadów  i uznali odwołanie . Nie  musiałam płacić kary , tylko  nachodziłam  się  koło  tej  sprawy .
Jak pan poda e-mail  to wyślę wzory tych dokumentów  , które posiadam w dokumentacji  kierowców

#14 2011-05-20 15:05:58

R.J.
Forumowicz

Bardzo proszę: info@superholowanie.pl

#15 2011-05-20 15:12:51

M.S.
Transportowiec

Wysłałam , niech pan  sie  przyrzy im dokładnie  jedno jest  pod PIP  drugie  pod inspektorów

Stopka

© Logintrans & R.Andersson
Europejska Giełda Transportowa TRANS